Desloratadyna i pseudoefedryna
Nazwa ogólna: desloratadyna i pseudoefedryna [ DES-loe-RAT-a-deen-and-SOO-doe-ee-FED-rin ]
Nazwy marek: Clarinex-D 12 godzin, Clarinex-D 24 godziny
Postać dawkowania: tabletka doustna o przedłużonym uwalnianiu (2,5 mg-120 mg; 5 mg-240 mg)
Klasa leków: Kombinacje górnych dróg oddechowych
Co to jest desloratadyna i pseudoefedryna?
Desloratadyna i pseudoefedryna to lek złożony stosowany w leczeniu kichania, kataru lub zatkanego nosa, swędzenia lub łzawienia oczu, pokrzywki, wysypki skórnej, swędzenia i innych objawów alergii i przeziębienia.
desloratadyna i pseudoefedryna są przeznaczone dla dorosłych i dzieci w wieku co najmniej 12 lat.
Desloratadynę i pseudoefedrynę można również stosować do celów niewymienionych w tym przewodniku po lekach.
Ostrzeżenia
Nie należy stosować tego leku, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni stosowano inhibitor MAO, taki jak izokarboksazyd, linezolid, zastrzyk błękitu metylenowego, fenelzyna, rasagilina, selegilina lub tranylcypromina.
Przed zażyciem tego leku
Nie należy stosować desloratadyny i pseudoefedryny, jeśli pacjent ma uczulenie na desloratadynę, loratadynę (Claritin) lub pseudoefedrynę lub jeśli:
-
jaskra z wąskim kątem;
-
ciężka choroba wieńcowa (zatkane tętnice);
-
niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi; lub
-
niedrożność pęcherza lub inne problemy z oddawaniem moczu.
Nie należy stosować desloratadyny i pseudoefedryny, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni stosowano inhibitor MAO. Może wystąpić niebezpieczna interakcja z lekami. Inhibitory MAO obejmują izokarboksazyd, linezolid, zastrzyk błękitu metylenowego, fenelzynę, rasagilinę, selegilinę, tranylcyprominę i inne.
Należy poinformować lekarza, jeśli kiedykolwiek:
-
choroba nerek;
-
jaskra;
-
choroba serca lub wysokie ciśnienie krwi;
-
napad (u ciebie lub członka rodziny);
-
cukrzyca;
-
zaburzenie tarczycy; lub
-
powiększona prostata.
Desloratadyny i pseudoefedryny nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Nie wiadomo, czy lek ten zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Należy poinformować lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę.
Podczas stosowania desloratadyny i pseudoefedryny nie należy karmić piersią.
Jak zażywać desloratadynę i pseudoefedrynę?
Używaj dokładnie zgodnie z zaleceniami na etykiecie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek na przeziębienie lub alergię jest przeznaczony tylko do krótkotrwałego stosowania, dopóki objawy nie ustąpią.
Tabletkę należy połknąć w całości i nie kruszyć jej, nie żuć ani nie łamać.
Zadzwoń do lekarza, jeśli objawy nie ustąpią po 7 dniach lub jeśli masz gorączkę.
Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci i ciepła.
Co się stanie, jeśli pominę dawkę?
Ponieważ desloratadyna i pseudoefedryna są stosowane w razie potrzeby, pacjent może nie przyjmować codziennego schematu dawkowania. Jeśli masz harmonogram, zażyj lek tak szybko, jak to możliwe, ale pomiń pominiętą dawkę, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki. Nie należy przyjmować dwóch dawek jednocześnie.
Co się stanie, jeśli przedawkuję?
Poszukaj pomocy medycznej w nagłych wypadkach lub zadzwoń na linię pomocy zatruć pod numer 1-800-222-1222.
Przedawkowanie może powodować niepokój, problemy ze snem, bóle głowy, wymioty, pragnienie, osłabienie mięśni, szybkie bicie serca, halucynacje, płytki oddech lub drgawki.
Czego powinienem unikać podczas przyjmowania desloratadyny i pseudoefedryny?
desloratadyna i pseudoefedryna mogą powodować niewyraźne widzenie i zaburzać reakcje. Unikaj prowadzenia pojazdów lub niebezpiecznej aktywności, dopóki nie dowiesz się, jak ten lek wpłynie na Ciebie.
Picie alkoholu z tym lekiem może powodować działania niepożądane.
Zapytaj lekarza lub farmaceutę przed użyciem leków dostępnych bez recepty. Mogą zawierać składniki podobne do desloratadyny i pseudoefedryny.
Działania niepożądane desloratadyny i pseudoefedryny
Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli masz objawy reakcji alergicznej: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.
Ten lek może powodować poważne działania niepożądane. Przestań stosować ten lek i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz:
-
uczucie oszołomienia, jakbyś mógł zemdleć;
-
drżenia;
-
poważne osłabienie;
-
nieregularne bicie serca;
-
napad; lub
-
ciężka reakcja skórna – gorączka, zaczerwienienie skóry, małe pryszcze.
Częste działania niepożądane desloratadyny i pseudoefedryny mogą obejmować:
-
senność, zawroty głowy;
-
ból głowy
-
nudności, utrata apetytu;
-
problemy ze snem (bezsenność); lub
-
suchość w ustach, ból gardła.
To nie jest pełna lista skutków ubocznych i mogą wystąpić inne. Zadzwoń do lekarza, aby uzyskać poradę medyczną na temat skutków ubocznych. Możesz zgłosić skutki uboczne do FDA pod numerem 1-800-FDA-1088.
Informacje dotyczące dawkowania desloratadyny i pseudoefedryny
Zwykła dawka dla dorosłych w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa:
2,5 mg desloratadyny / 120 mg pseudoefedryny tabletki: 1 tabletka doustnie co 12 godzin
Maksymalna dawka: 1 tabletka dwa razy dziennie
Uwagi:
-Większe dawki lub częstsze dawkowanie nie wykazały zwiększonej skuteczności, ale mogą mieć więcej działań niepożądanych.
Zastosowanie: łagodzenie objawów sezonowego alergicznego nieżytu nosa
Zwykła dawka pediatryczna w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa:
12 lat i więcej:
2,5 mg desloratadyny / 120 mg pseudoefedryny tabletki: 1 tabletka doustnie co 12 godzin
Maksymalna dawka: 1 tabletka dwa razy dziennie
Uwagi:
-Większe dawki lub częstsze dawkowanie nie wykazały zwiększonej skuteczności, ale mogą mieć więcej działań niepożądanych.
Zastosowanie: łagodzenie objawów sezonowego alergicznego nieżytu nosa
Jakie inne leki będą miały wpływ na desloratadynę i pseudoefedrynę?
Stosowanie desloratadyny i pseudoefedryny w połączeniu z innymi lekami wywołującymi senność może pogorszyć ten efekt. Zapytaj swojego lekarza przed zastosowaniem leków opioidowych, tabletek nasennych, środków rozluźniających mięśnie lub leków na lęk, depresję lub drgawki.
Przed zastosowaniem desloratadyny i pseudoefedryny z innymi lekami, zwłaszcza:
-
jakikolwiek inny lek na przeziębienie lub alergię;
-
ketokonazol;
-
rezerpina;
-
antybiotyk – azytromycyna (Zithromax, Z-Pak), erytromycyna; lub
-
leki na serce lub ciśnienie krwi – digoksyna, naparstnica, metylodopa.
Ta lista nie jest kompletna. Inne leki mogą wpływać na desloratadynę i pseudoefedrynę, w tym leki na receptę i bez recepty, witaminy i produkty ziołowe. Nie wymieniono tutaj wszystkich możliwych interakcji leków.
Dalsza informacja
Pamiętaj, trzymaj ten i wszystkie inne leki w miejscu niedostępnym dla dzieci, nigdy nie dziel się swoimi lekami z innymi i używaj tego leku tylko zgodnie z przepisanymi wskazaniami.
Zawsze konsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że informacje wyświetlane na tej stronie dotyczą Twojej sytuacji osobistej.
Discussion about this post