Medycyna
  • Home
  • Choroby
    • All
    • Choroby skóry
    • Choroby układu pokarmowego
    • Choroby zakaźne i pasożytnicze
    • Inne choroby
    • Rak
    Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca

    Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca

    Odkryto nową wadę molekularną w komórkach jelitowych pacjentów z IBD

    Odkryto nową wadę molekularną w komórkach jelitowych pacjentów z IBD

    W 2026 r. w całej Europie rośnie liczba przypadków zakażeń wirusem Zachodniego Nilu

    W 2026 r. w całej Europie rośnie liczba przypadków zakażeń wirusem Zachodniego Nilu

    Gruźlica jelitowa może wykazywać objawy bardzo podobne do choroby Leśniowskiego-Crohna

    Gruźlica jelitowa może wykazywać objawy bardzo podobne do choroby Leśniowskiego-Crohna

  • Informacje o lekach
    9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi

    9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi

    Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów

    Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów

    Nowy lek Klygefa zalecany w leczeniu miastenii

    Nowy lek Klygefa zalecany w leczeniu miastenii

    8 skutków ubocznych stosowania ikosapentu etylu (Vazkepa) i sposoby radzenia sobie z nimi

    8 skutków ubocznych stosowania ikosapentu etylu (Vazkepa) i sposoby radzenia sobie z nimi

  • Opieka zdrowotna
    Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca

    Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca

    Jak sen REM i sen głęboki wpływają na ryzyko wystąpienia chorób

    Jak sen REM i sen głęboki wpływają na ryzyko wystąpienia chorób

    Skurcze łydek i drżenie powiek: przyczyny i leczenie

    Skurcze łydek i drżenie powiek: przyczyny i leczenie

    Skurcze łydek i zawroty głowy: przyczyny i leczenie

    Skurcze łydek i zawroty głowy: przyczyny i leczenie

No Result
View All Result
Medycyna
No Result
View All Result
Home Informacje o lekach

Paracetamol/dekstrometorfan/guaifenezyna/fenylefryna/difenhydramina

by Dawid Kulesza, Pharm.D
28/06/2022

Paracetamol/Dekstrometorfan/Gwajafenezyna/Fenylefryna/Difenhydramina

Nazwa ogólna: acetaminofen/Dekstrometorfan/Gwajafenezyna/Fenylefryna/Difenhydramina [ a-SEET-a-MIN-oh-fen/DEX-troe-meth-OR-fan/gwye-FEN-e-sin/FEN-il-EF-rin-and-a-SEET-a-MIN-oh-fen/DYE-fen-HYE-dra-meen/FEN-il-EF-rin ]

Nazwy marek: RA Suphedrine Day/Night Combo, Sudafed PE Day & Night Cold

Zastosowania acetaminofenu /Dekstrometorfan/Gwajafenezyna/Fenylefryna/Difenhydramina:

  • Jest stosowany w leczeniu zatkania nosa.
  • Służy do łagodzenia objawów alergii.
  • Służy do rozrzedzania śluzu, dzięki czemu można go usunąć z organizmu podczas kaszlu.
  • Służy do łagodzenia kaszlu.
  • Służy do łagodzenia bólu i gorączki.

O czym muszę powiedzieć lekarzowi ZANIM przyjmę Paracetamol/Dekstrometorfan/Gwajafenezyna/Fenylefryna/Difenhydramina?

  • Jeśli jesteś uczulony na acetaminofen/dekstrometorfan/gwajafenezynę/fenylefrynę/difenhydraminę; dowolna część acetaminofenu/dekstrometorfanu/gwajafenezyny/fenylefryny/difenhydraminy; lub jakiekolwiek inne narkotyki, żywność lub substancje. Powiedz swojemu lekarzowi o alergii i jakie objawy miałeś.
  • Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przyjmowałeś niektóre leki na depresję lub chorobę Parkinsona. Obejmuje to izokarboksazyd, fenelzynę, tranylcyprominę, selegilinę lub rasagilinę. Może wystąpić bardzo wysokie ciśnienie krwi.
  • Jeśli przyjmujesz którykolwiek z tych leków: Linezolid lub błękit metylenowy.
  • Jeśli masz kaszel z dużą ilością śluzu.
  • Jeśli masz długotrwały kaszel spowodowany paleniem tytoniu lub przebywaniem w pobliżu dymu lub problemy z płucami, takie jak astma lub rozedma płuc.
  • Jeśli masz chorobę wątroby.

To nie jest lista wszystkich leków lub problemów zdrowotnych, które wchodzą w interakcje z acetaminofenem / dekstrometorfanem / gwajafenezyną / fenylefryną / difenhydraminą.

Poinformuj swojego lekarza i farmaceutę o wszystkich zażywanych lekach (na receptę lub bez recepty, produkty naturalne, witaminy) i problemach zdrowotnych. Musisz sprawdzić, czy przyjmowanie paracetamolu/dekstrometorfanu/gwajafenezyny/fenylefryny/difenhydraminy jest bezpieczne dla ciebie ze wszystkimi lekami i problemami zdrowotnymi. Nie rozpoczynaj, nie zatrzymuj ani nie zmieniaj dawki żadnego leku bez konsultacji z lekarzem.

Jakie są rzeczy, które muszę wiedzieć lub robić podczas przyjmowania paracetamolu/Dekstrometorfan/Gwajafenezyna/Fenylefryna/Difenhydramina?

  • Powiedz wszystkim swoim pracownikom służby zdrowia, że ​​bierzesz acetaminofen/dekstrometorfan/gwajafenezynę/fenylefrynę/difenhydraminę. Obejmuje to lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i dentystów.
  • Nie należy przyjmować więcej niż zalecił lekarz. Przyjmowanie większej dawki niż zalecana może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia bardzo złych skutków ubocznych.
  • Nie należy przyjmować paracetamolu/dekstrometorfanu/gwajafenezyny/fenylefryny/difenhydraminy dłużej niż zalecił lekarz.
  • Unikaj prowadzenia pojazdów i wykonywania innych zadań lub czynności, które wymagają zachowania czujności, dopóki nie zobaczysz, jak wpływa na ciebie paracetamol/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina.
  • Unikaj picia alkoholu podczas przyjmowania paracetamolu/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina.
  • Porozmawiaj z lekarzem, zanim zastosujesz inne leki i naturalne produkty, które spowalniają twoje działania.
  • Nie stosować z innymi produktami zawierającymi difenhydraminę.
  • Unikaj przyjmowania innych produktów zawierających paracetamol. Sprawdź dokładnie etykiety. Zbyt dużo paracetamolu może powodować problemy z wątrobą.
  • Ten lek zawiera paracetamol. Problemy z wątrobą zdarzały się podczas stosowania paracetamolu. Czasami prowadziło to do przeszczepu wątroby lub śmierci. Przez większość czasu problemy z wątrobą występowały u osób przyjmujących ponad 4000 mg (miligramów) paracetamolu dziennie. Ludzie często brali również więcej niż 1 lek zawierający paracetamol.
  • Postępuj dokładnie według wskazówek. Nie przyjmuj więcej paracetamolu w ciągu dnia niż zalecono. Jeśli nie wiesz, ile paracetamolu możesz przyjąć w ciągu dnia, zapytaj lekarza lub farmaceutę. Niektóre osoby mogą przyjmować do 4000 mg (miligramów) dziennie, jeśli zaleci to lekarz. Niektórzy ludzie (np. osoby z problemami z wątrobą i dzieci) powinni przyjmować mniej paracetamolu. Zadzwoń do lekarza natychmiast, jeśli zażyłeś zbyt dużo paracetamolu w ciągu dnia, nawet jeśli czujesz się dobrze.
  • Ten lek może wpływać na niektóre testy laboratoryjne. Poinformuj wszystkich swoich pracowników służby zdrowia i pracowników laboratorium, że zażywasz paracetamol/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina.
  • Stosować ostrożnie u dzieci. Porozmawiaj z lekarzem.
  • Różne marki paracetamolu/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina może być stosowana u dzieci w różnym wieku. Porozmawiaj z lekarzem przed podaniem paracetamolu/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina dziecku.
  • Należy poinformować lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Będziesz musiał porozmawiać o korzyściach i zagrożeniach związanych ze stosowaniem paracetamolu/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina podczas ciąży.
  • Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią. Będziesz musiała porozmawiać o wszelkich zagrożeniach dla Twojego dziecka.

Jak działa ten lek (acetaminofen/Dekstrometorfan/Gwajafenezyna/Fenylefryna/Difenhydramina) najlepiej przyjmować?

Użyj acetaminofenu/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina zgodnie z zaleceniem lekarza. Przeczytaj wszystkie podane informacje. Ściśle przestrzegaj wszystkich instrukcji.

  • Przyjmuj z jedzeniem lub bez. Przyjmuj z jedzeniem, jeśli powoduje rozstrój żołądka.
  • Pij dużo płynów bez kofeiny, chyba że lekarz zaleci picie mniejszej ilości płynów.

Co mam zrobić, jeśli przegapię dawkę?

  • Jeśli pacjent przyjmuje paracetamol/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina regularnie, weź pominiętą dawkę, gdy tylko o tym pomyślisz.
  • Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, pomiń pominiętą dawkę i wróć do normalnego czasu.
  • Nie należy przyjmować 2 dawek jednocześnie ani dodatkowych dawek.
  • Wielokrotnie paracetamol/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina jest przyjmowana w razie potrzeby. Nie należy przyjmować częściej niż zalecił lekarz.

Jakie są skutki uboczne, o których muszę natychmiast skontaktować się z lekarzem?

OSTRZEŻENIE/UWAGA: Chociaż może to być rzadkie, niektórzy ludzie mogą mieć bardzo złe, a czasem śmiertelne skutki uboczne podczas przyjmowania leku. Należy natychmiast poinformować lekarza lub uzyskać pomoc medyczną, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów, które mogą być związane z bardzo złym działaniem niepożądanym:

  • Oznaki reakcji alergicznej, takie jak wysypka; pokrzywka; swędzący; zaczerwieniona, opuchnięta, pokryta pęcherzami lub łuszcząca się skóra z gorączką lub bez; świszczący oddech; ucisk w klatce piersiowej lub gardle; problemy z oddychaniem, połykaniem lub mówieniem; niezwykła chrypka; lub obrzęk ust, twarzy, warg, języka lub gardła.
  • Objawy problemów z wątrobą, takie jak ciemny mocz, uczucie zmęczenia, brak głodu, rozstrój żołądka lub ból żołądka, jasne stolce, wymioty lub zażółcenie skóry lub oczu.
  • Brak możliwości oddania moczu lub zmiana ilości oddanego moczu.
  • Może wystąpić bardzo zła reakcja skórna (zespół Stevensa-Johnsona/toksyczna nekroliza naskórka). Może powodować bardzo złe problemy zdrowotne, które mogą nie zniknąć, a czasami śmierć. Natychmiast uzyskaj pomoc medyczną, jeśli masz objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze lub łuszczenie się skóry (z gorączką lub bez); czerwone lub podrażnione oczy; lub owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie lub oczach.

Jakie są inne skutki uboczne paracetamolu/Dekstrometorfan/Gwajafenezyna/Fenylefryna/Difenhydramina?

Wszystkie leki mogą powodować działania niepożądane. Jednak wiele osób nie ma skutków ubocznych lub ma tylko niewielkie skutki uboczne. Zadzwoń do lekarza lub uzyskaj pomoc medyczną, jeśli którykolwiek z tych działań niepożądanych lub jakichkolwiek innych działań niepożądanych przeszkadza Ci lub nie ustępuje:

  • Zawroty głowy.

  • Czuje się senny.
  • Uczucie nerwowości i pobudliwości.
  • Nie mogę spać.

To nie wszystkie skutki uboczne, które mogą wystąpić. Jeśli masz pytania dotyczące skutków ubocznych, skontaktuj się z lekarzem. Zadzwoń do lekarza, aby uzyskać poradę medyczną na temat skutków ubocznych.

Możesz zgłosić skutki uboczne do FDA pod numerem 1-800-332-1088. Możesz również zgłosić skutki uboczne na https://www.fda.gov/medwatch.

W przypadku podejrzenia PRZEDAWKOWANIA:

Jeśli uważasz, że doszło do przedawkowania, zadzwoń do centrum kontroli zatruć lub natychmiast uzyskaj pomoc medyczną. Bądź gotów opowiedzieć lub pokazać, co zostało zrobione, ile i kiedy to się stało.

Jak przechowywać i/lub wyrzucać paracetamol/Dekstrometorfan/Gwajafenezyna/Fenylefryna/Difenhydramina?

  • Przechowywać w temperaturze pokojowej.
  • Przechowywać w suchym miejscu. Nie przechowywać w łazience.
  • Przechowuj wszystkie leki w bezpiecznym miejscu. Przechowuj wszystkie narkotyki w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
  • Wyrzuć nieużywane lub przeterminowane leki. Nie spłukuj w toalecie ani nie wylewaj do kanalizacji, chyba że zostaniesz poproszony, aby to zrobić. Skontaktuj się z farmaceutą, jeśli masz pytania dotyczące najlepszego sposobu na wyrzucenie narkotyków. W Twojej okolicy mogą istnieć programy odwykowe.

Wykorzystanie informacji konsumenckich

  • Jeśli objawy lub problemy zdrowotne nie ustępują lub nasilają się, skontaktuj się z lekarzem.
  • Nie dziel się swoimi narkotykami z innymi i nie bierz niczyich narkotyków.
  • Niektóre leki mogą mieć inną ulotkę informacyjną dla pacjenta. Skontaktuj się z farmaceutą. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące paracetamolu/dekstrometorfan/gwajafenezyna/fenylefryna/difenhydramina, proszę porozmawiać z lekarzem, pielęgniarką, farmaceutą lub innym pracownikiem służby zdrowia.
  • Jeśli uważasz, że doszło do przedawkowania, zadzwoń do centrum kontroli zatruć lub natychmiast uzyskaj pomoc medyczną. Bądź gotów opowiedzieć lub pokazać, co zostało zrobione, ile i kiedy to się stało.

Dalsza informacja

Zawsze konsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że informacje wyświetlane na tej stronie dotyczą Twojej sytuacji osobistej.

Dawid Kulesza, Pharm.D

Dawid Kulesza, Pharm.D

Dowiedz się więcej

9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi
Informacje o lekach

9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi

03/10/2026
Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca
Inne choroby

Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca

26/09/2026
Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca
Opieka zdrowotna

Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca

26/09/2026
Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów
Informacje o lekach

Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów

26/09/2026
Odkryto nową wadę molekularną w komórkach jelitowych pacjentów z IBD
Choroby układu pokarmowego

Odkryto nową wadę molekularną w komórkach jelitowych pacjentów z IBD

26/09/2026
Jak sen REM i sen głęboki wpływają na ryzyko wystąpienia chorób
Opieka zdrowotna

Jak sen REM i sen głęboki wpływają na ryzyko wystąpienia chorób

26/09/2026
Nowy lek Klygefa zalecany w leczeniu miastenii
Informacje o lekach

Nowy lek Klygefa zalecany w leczeniu miastenii

25/09/2026
W 2026 r. w całej Europie rośnie liczba przypadków zakażeń wirusem Zachodniego Nilu
Choroby zakaźne i pasożytnicze

W 2026 r. w całej Europie rośnie liczba przypadków zakażeń wirusem Zachodniego Nilu

24/09/2026
8 skutków ubocznych stosowania ikosapentu etylu (Vazkepa) i sposoby radzenia sobie z nimi
Informacje o lekach

8 skutków ubocznych stosowania ikosapentu etylu (Vazkepa) i sposoby radzenia sobie z nimi

23/09/2026

Discussion about this post

Recommended

Przekrwienie zatok Mapap i stosowanie bólu, skutki uboczne i ostrzeżenia

4 lata ago
Objawy skurczów menstruacyjnych

Objawy skurczów menstruacyjnych

5 lat ago

Don't Miss

9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi

9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi

03/10/2026
Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca

Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca

26/09/2026
Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca

Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca

26/09/2026
Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów

Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów

26/09/2026
  • 9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi
  • Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca
  • Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca
  • Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów
  • Odkryto nową wadę molekularną w komórkach jelitowych pacjentów z IBD
  • 9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi
  • Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca
  • Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca
  • Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów
  • Odkryto nową wadę molekularną w komórkach jelitowych pacjentów z IBD
  • 9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi
  • Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca
  • Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca
  • Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów
  • Odkryto nową wadę molekularną w komórkach jelitowych pacjentów z IBD
  • 9 skutków ubocznych leku Ubeslo (obicetrapib) i sposoby radzenia sobie z nimi
  • Nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji opracowane na Uniwersytecie Yale pozwala wykrywać rzadko diagnozowaną chorobę serca
  • Powszechnie stosowane konserwanty spożywcze powiązane z ryzykiem chorób serca
  • Nowy lek CS18 może przełamać oporność na leczenie nowotworów
  • Odkryto nową wadę molekularną w komórkach jelitowych pacjentów z IBD
Medycyna

Treści zawarte na tej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej, leczenia lub diagnozy.

No Result
View All Result
  • Home
  • Choroby
  • Informacje o lekach
  • Opieka zdrowotna

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.