Bromfeniramina, kodeina i pseudoefedryna
Nazwa ogólna: bromfeniramina, kodeina i pseudoefedryna [ BROM-fen-IR-a-meen, KOE-deen, and-SOO-do-ee-FED-rin ]
Nazwy marek: Mar-cof BP, M-End WC, Rydex, Mesehist WC
Postać dawkowania: płyn doustny (1,33 mg-6,33 mg-10 mg/5 ml; 2 mg-7,5 mg-30 mg/5 ml)
Klasa leków: Kombinacje górnych dróg oddechowych
Co to jest bromfeniramina, kodeina i pseudoefedryna?
Bromfeniramina jest lekiem przeciwhistaminowym, który zmniejsza działanie naturalnej histaminy chemicznej w organizmie. Histamina może wywoływać objawy kichania, swędzenia, łzawienia oczu i kataru.
Kodeina to narkotyczny środek przeciwkaszlowy. Wpływa na sygnały w mózgu, które wyzwalają odruch kaszlowy.
Pseudoefedryna jest lekiem obkurczającym naczynia krwionośne w kanałach nosowych. Rozszerzone naczynia krwionośne mogą powodować zatkany nos (zatkany nos).
Bromfeniramina, kodeina i pseudoefedryna to lek złożony stosowany w leczeniu kataru lub zatkanego nosa, kichania, swędzenia, łzawienia oczu, kaszlu i przekrwienia zatok spowodowanego alergią, przeziębieniem lub grypą.
bromfeniramina, kodeina i pseudoefedryna nie leczą kaszlu spowodowanego paleniem tytoniu, astmą lub rozedmą płuc.
Bromfeniramina, kodeina i pseudoefedryna mogą być również stosowane do celów niewymienionych w tym przewodniku po lekach.
Ostrzeżenia
Kodeina może wyrabiać nawyki. Niewłaściwe stosowanie leków uzależniających może powodować uzależnienie, przedawkowanie lub śmierć.
Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent stosował inhibitor MAO w ciągu ostatnich 14 dni. Może wystąpić niebezpieczna interakcja z lekami. Inhibitory MAO obejmują izokarboksazyd, linezolid, zastrzyk błękitu metylenowego, fenelzynę, rasagilinę, selegilinę, tranylcyprominę i inne.
Ten lek nie jest przeznaczony do stosowania u osób poniżej 18 roku życia.
Przed zażyciem tego leku
Nie należy stosować bromfeniraminy, kodeiny i pseudoefedryny, jeśli jesteś uczulony na bromfeniraminę, kodeinę lub pseudoefedrynę.
Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent stosował inhibitor MAO w ciągu ostatnich 14 dni. Może wystąpić niebezpieczna interakcja z lekami. Inhibitory MAO obejmują izokarboksazyd, linezolid, zastrzyk błękitu metylenowego, fenelzynę, rasagilinę, selegilinę, tranylcyprominę i inne.
U niektórych osób kodeina ulega szybkiemu rozkładowi w wątrobie i osiąga w organizmie wyższe niż normalnie poziomy. Może to powodować niebezpiecznie powolny oddech i może spowodować śmierć, zwłaszcza u dziecka.
Nie należy podawać tego leku osobom w wieku poniżej 18 lat.
Aby upewnić się, że bromfeniramina, kodeina i pseudoefedryna są dla Ciebie bezpieczne, poinformuj lekarza, jeśli:
-
kaszel ze śluzem;
-
astma, COPD, zapalenie oskrzeli, rozedma lub inne zaburzenie oddychania;
-
choroba serca, wysokie ciśnienie krwi;
-
cukrzyca;
-
jaskra;
-
powiększona prostata, problemy z oddawaniem moczu; lub
-
zaburzenie tarczycy.
Nie wiadomo, czy lek ten zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Jeśli używasz kodeiny podczas ciąży, Twoje dziecko może stać się uzależnione od leku. Może to powodować zagrażające życiu objawy odstawienia u dziecka po jego urodzeniu. Niemowlęta urodzone uzależnione od leków uzależniających mogą wymagać leczenia przez kilka tygodni. Należy poinformować lekarza, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę.
Ten lek może przenikać do mleka matki i może zaszkodzić dziecku karmiącemu. Stosowanie kodeiny przez niektóre matki karmiące może prowadzić do zagrażających życiu skutków ubocznych u dziecka. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania tego leku.
Jak powinienem przyjmować bromfeniraminę, kodeinę i pseudoefedrynę?
Postępuj zgodnie ze wszystkimi wskazówkami na etykiecie recepty. Nie należy przyjmować tego leku w większych lub mniejszych ilościach lub dłużej niż jest to zalecane. Lek na kaszel lub przeziębienie jest zwykle przyjmowany tylko przez krótki czas, aż objawy ustąpią.
Kodeina może wyrabiać nawyki, nawet w regularnych dawkach. Nigdy nie udostępniaj tego leku innej osobie, zwłaszcza osobie z historią nadużywania narkotyków lub uzależnienia. NIEWŁAŚCIWE UŻYCIE LEKÓW NARKOTYCZNYCH MOŻE SPOWODOWAĆ UZALEŻNIENIE, PRZEDAWKOWANIE LUB ŚMIERĆ, szczególnie u dziecka lub innej osoby stosującej lek bez recepty. Sprzedaż lub rozdawanie kodeiny jest niezgodne z prawem.
Odmierz płynny lek za pomocą dostarczonej strzykawki dozującej lub specjalnej łyżki do odmierzania dawki lub kubka na lek. Jeśli nie masz urządzenia do pomiaru dawki, poproś o nie swojego farmaceutę.
Zadzwoń do lekarza, jeśli objawy nie ustąpią po 7 dniach leczenia lub jeśli masz gorączkę z bólem głowy, kaszlem lub wysypką skórną.
Jeśli potrzebujesz operacji lub badań medycznych, poinformuj chirurga lub lekarza z wyprzedzeniem, jeśli zażyłeś ten lek w ciągu ostatnich kilku dni.
Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci i ciepła. Nie zamrażać.
Śledź ilość użytego leku z każdej nowej butelki. Kodeina jest narkotykiem i powinieneś być świadomy, jeśli ktoś używa twojego leku niewłaściwie lub bez recepty.
Co się stanie, jeśli pominę dawkę?
Ponieważ bromfeniramina, kodeina i pseudoefedryna są stosowane w razie potrzeby, możesz nie być w harmonogramie dawkowania. Jeśli masz harmonogram, użyj pominiętej dawki, gdy tylko sobie przypomnisz. Pomiń pominiętą dawkę, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej zaplanowanej dawki. Nie należy stosować dodatkowych leków w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Co się stanie, jeśli przedawkuję?
Poszukaj pomocy medycznej w nagłych wypadkach lub zadzwoń na linię pomocy zatruć pod numer 1-800-222-1222. Przedawkowanie kodeiny może być śmiertelne, zwłaszcza u dziecka lub innej osoby stosującej lek bez recepty. Objawy przedawkowania mogą obejmować spowolniony oddech i tętno, ciężką senność, osłabienie mięśni, zimną i wilgotną skórę, wskazanie źrenic i omdlenia.
Czego powinienem unikać podczas przyjmowania bromfeniraminy, kodeiny i pseudoefedryny?
Nie pij alkoholu. Niebezpieczne skutki uboczne lub śmierć mogą wystąpić, gdy alkohol jest połączony z kodeiną. Sprawdź etykiety żywności i leków, aby upewnić się, że te produkty nie zawierają alkoholu.
Zapytaj lekarza lub farmaceutę przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku na przeziębienie, kaszel, alergię lub nasenny. Wiele leków skojarzonych zawiera leki przeciwhistaminowe, leki zmniejszające przekrwienie i leki przeciwkaszlowe. Przyjmowanie niektórych produktów razem może spowodować, że zażyjesz za dużo danego leku.
bromfeniramina, kodeina i pseudoefedryna mogą powodować niewyraźne widzenie i mogą zaburzać myślenie lub reakcje. Zachowaj ostrożność, jeśli prowadzisz samochód lub robisz cokolwiek, co wymaga zachowania czujności i wyraźnego widzenia.
Efekty uboczne bromfeniraminy, kodeiny i pseudoefedryny
Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli masz objawy reakcji alergicznej: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.
Podobnie jak inne leki odurzające, kodeina może spowolnić oddychanie. Śmierć może nastąpić, jeśli oddech stanie się zbyt słaby. Osoba opiekująca się tobą powinna zwrócić się o pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli masz powolny oddech z długimi przerwami, niebieskie usta lub jeśli trudno ci się obudzić.
Przestań używać bromfeniraminy, kodeiny i pseudoefedryny i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz:
-
silne zawroty głowy lub senność, uczucie omdlenia;
-
splątanie, zmiany nastroju, halucynacje, nietypowe myśli lub zachowanie;
-
silna nerwowość, szybkie lub nierówne tętno, drżenie, drgawki (drgawki);
-
ból lub drętwienie rąk lub nóg;
-
silne skurcze żołądka lub zaparcia;
-
słaby lub płytki oddech;
-
małe lub brak oddawania moczu;
-
łatwe siniaczenie lub krwawienie, niezwykłe osłabienie; lub
-
niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi (silny ból głowy, niewyraźne widzenie, szum w uszach, niepokój, ból w klatce piersiowej).
Skutki uboczne, takie jak suchość w ustach, zaparcia i splątanie, mogą być bardziej prawdopodobne u osób starszych.
Częste działania niepożądane mogą obejmować:
-
zawroty głowy, senność;
-
suchość w ustach, nosie lub gardle;
-
zaparcie; lub
-
uczucie niepokoju lub podekscytowania (szczególnie u dzieci).
To nie jest pełna lista skutków ubocznych i mogą wystąpić inne. Zadzwoń do lekarza, aby uzyskać poradę medyczną na temat skutków ubocznych. Możesz zgłosić skutki uboczne do FDA pod numerem 1-800-FDA-1088.
Informacje dotyczące dawkowania bromfeniraminy, kodeiny i pseudoefedryny
Zwykła dawka dla dorosłych na kaszel i przekrwienie błony śluzowej nosa:
Bromfeniramina/kodeina/pseudoefedryna 1,33 mg-6,33 mg-10 mg/5 ml płyn doustny:
15 ml doustnie co 4 do 6 godzin, aby nie przekraczać 90 ml dziennie
Bromfeniramina/kodeina/pseudoefedryna 2 mg-7,5 mg-30 mg/5 ml płyn doustny:
10 ml doustnie co 4 do 6 godzin, aby nie przekraczać 6 dawek dziennie
Uwagi:
-Preparaty płynne należy mierzyć dokładnym mililitrowym urządzeniem pomiarowym.
Zastosowanie: Tymczasowe łagodzenie kaszlu i objawów ze strony górnych dróg oddechowych związanych z alergią lub przeziębieniem.
Jakie inne leki będą miały wpływ na bromfeniraminę, kodeinę i pseudoefedrynę?
Przyjmowanie bromfeniraminy, kodeiny i pseudoefedryny z innymi lekami, które powodują senność lub spowolnienie oddychania, może powodować niebezpieczne lub zagrażające życiu skutki uboczne. Zapytaj swojego lekarza przed zażyciem bromfeniraminy, kodeiny i pseudoefedryny z pigułką nasenną, narkotycznym lekiem przeciwbólowym, środkiem rozluźniającym mięśnie lub lekiem na lęk, depresję lub drgawki.
Inne leki mogą wchodzić w interakcje z bromfeniraminą, kodeiną i pseudoefedryną, w tym leki na receptę i bez recepty, witaminy i produkty ziołowe. Poinformuj każdego ze swoich pracowników służby zdrowia o wszystkich lekach, których obecnie używasz, oraz o wszelkich lekach, których zaczynasz lub przestajesz używać.
Dalsza informacja
Pamiętaj, trzymaj ten i wszystkie inne leki w miejscu niedostępnym dla dzieci, nigdy nie dziel się swoimi lekami z innymi i używaj tego leku tylko zgodnie z przepisanymi wskazaniami.
Zawsze konsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że informacje wyświetlane na tej stronie dotyczą Twojej sytuacji osobistej.
Discussion about this post