Medycyna
  • Home
  • Choroby
    • All
    • Choroby skóry
    • Choroby układu pokarmowego
    • Choroby zakaźne i pasożytnicze
    • Inne choroby
    • Rak
    Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie

    Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie

    Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza

    Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza

    Objawy i diagnoza z przerzutami raka prostaty

    Objawy i diagnoza z przerzutami raka prostaty

    Czy przednie zapalenie zatok jest zaraźliwe? Jaki jest jego przyczyna?

    Czy przednie zapalenie zatok jest zaraźliwe? Jaki jest jego przyczyna?

  • Informacje o lekach
    Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?

    Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?

    Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit

    Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit

    Najlepsze leki bez recepty na migrenę

    Najlepsze leki bez recepty na migrenę

    Najlepsze leki do leczenia zaburzeń rytmu serca

    Najlepsze leki do leczenia zaburzeń rytmu serca

  • Opieka zdrowotna
    Zużycie produktu mlecznego i choroba Parkinsona

    Zużycie produktu mlecznego i choroba Parkinsona

    Zaniedbane objawy wstrząsu mózgu i konsekwencje

    Zaniedbane objawy wstrząsu mózgu i konsekwencje

    Nieprawidłowe wartości testu i zmęczenia wątroby: przyczyny i leczenie

    Nieprawidłowe wartości testu i zmęczenia wątroby: przyczyny i leczenie

    Ból głowy i zawroty głowy z szyi: wyjaśnienie i leczenie

    Ból głowy i zawroty głowy z szyi: wyjaśnienie i leczenie

No Result
View All Result
  • Home
  • Choroby
    • All
    • Choroby skóry
    • Choroby układu pokarmowego
    • Choroby zakaźne i pasożytnicze
    • Inne choroby
    • Rak
    Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie

    Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie

    Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza

    Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza

    Objawy i diagnoza z przerzutami raka prostaty

    Objawy i diagnoza z przerzutami raka prostaty

    Czy przednie zapalenie zatok jest zaraźliwe? Jaki jest jego przyczyna?

    Czy przednie zapalenie zatok jest zaraźliwe? Jaki jest jego przyczyna?

  • Informacje o lekach
    Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?

    Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?

    Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit

    Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit

    Najlepsze leki bez recepty na migrenę

    Najlepsze leki bez recepty na migrenę

    Najlepsze leki do leczenia zaburzeń rytmu serca

    Najlepsze leki do leczenia zaburzeń rytmu serca

  • Opieka zdrowotna
    Zużycie produktu mlecznego i choroba Parkinsona

    Zużycie produktu mlecznego i choroba Parkinsona

    Zaniedbane objawy wstrząsu mózgu i konsekwencje

    Zaniedbane objawy wstrząsu mózgu i konsekwencje

    Nieprawidłowe wartości testu i zmęczenia wątroby: przyczyny i leczenie

    Nieprawidłowe wartości testu i zmęczenia wątroby: przyczyny i leczenie

    Ból głowy i zawroty głowy z szyi: wyjaśnienie i leczenie

    Ból głowy i zawroty głowy z szyi: wyjaśnienie i leczenie

No Result
View All Result
Medycyna
No Result
View All Result
Home Informacje o lekach

Paracetamol i chlorfeniramina Zastosowania, skutki uboczne i ostrzeżenia

by Dawid Kulesza, Pharm.D
11/08/2022

Paracetamol i chlorfeniramina

Nazwa ogólna: acetaminofen i chlorfeniramina [ a-SEET-a-MIN-oh-fen-and-KLOR-fen-IR-a-meen ]

Nazwy marek: Coricidin, Coricidin HBP Cold & Flu, Coricidin HBP Cold and Flu
Postać dawkowania: tabletka doustna (325 mg-2 mg)
Klasa leków: Kombinacje górnych dróg oddechowych

Co to jest paracetamol i chlorfeniramina?

Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i obniżającym gorączkę.

Chlorfeniramina jest lekiem przeciwhistaminowym, który zmniejsza naturalną histaminę chemiczną w organizmie. Histamina może wywoływać objawy kichania, swędzenia, łzawienia oczu i kataru.

Paracetamol i chlorfeniramina to lek złożony stosowany w leczeniu bólu głowy, kataru, kichania, łzawienia oczu oraz bólu lub gorączki spowodowanych alergiami, przeziębieniami lub grypą.

Paracetamol i chlorfeniramina mogą być również stosowane do innych celów niewymienionych w tym przewodniku po lekach.

Ostrzeżenia

Zapytaj lekarza przed zażyciem leku zawierającego paracetamol, jeśli kiedykolwiek miałeś chorobę wątroby lub pijesz więcej niż 3 napoje alkoholowe dziennie.

Nie należy przyjmować więcej tego leku niż jest to zalecane. Przedawkowanie paracetamolu może uszkodzić wątrobę lub spowodować śmierć.

W rzadkich przypadkach paracetamol może powodować ciężką reakcję skórną. Przestań brać paracetamol i chlorfeniraminę i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz zaczerwienienie skóry lub wysypkę, która się rozprzestrzenia i powoduje powstawanie pęcherzy i złuszczanie.

Zapytaj lekarza lub farmaceutę przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku na przeziębienie, alergię, ból lub sen. Paracetamol (czasami w skrócie APAP) jest zawarty w wielu lekach skojarzonych. Przyjmowanie niektórych produktów razem może spowodować, że otrzymasz zbyt dużo paracetamolu, co może prowadzić do śmiertelnego przedawkowania. Sprawdź na etykiecie, czy lek zawiera paracetamol lub APAP.

Unikaj picia alkoholu. Może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby podczas przyjmowania paracetamolu.

Przed zażyciem tego leku

Zapytaj lekarza przed zażyciem leku zawierającego paracetamol, jeśli kiedykolwiek miałeś chorobę wątroby lub pijesz więcej niż 3 napoje alkoholowe dziennie.

Nie powinieneś używać tego leku, jeśli jesteś na niego uczulony lub jeśli masz:

  • ciężkie zaparcia, niedrożność żołądka lub jelit;

  • nieleczone lub niekontrolowane choroby – jaskra, astma, choroba serca, nadczynność tarczycy; lub

  • jeśli nie możesz oddać moczu.

Zapytaj lekarza lub farmaceutę przed zażyciem tego leku, jeśli masz jakiekolwiek schorzenia, a zwłaszcza:

  • choroba nerek;

  • kaszel ze śluzem lub kaszel spowodowany rozedmą lub przewlekłym zapaleniem oskrzeli;

  • powiększona prostata, problemy z oddawaniem moczu;

  • historia alkoholizmu; lub

  • jeśli bierzesz potas (Cytra, Epiklor, K-Lyte, K-Phos, Kaon, Klor-Con, Polycitra, Urocit-K).

Nie wiadomo, czy lek ten zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Nie używaj leków na przeziębienie lub alergię bez porady lekarza, jeśli jesteś w ciąży.

Ten lek może przenikać do mleka matki i może zaszkodzić dziecku karmiącemu. Leki przeciwhistaminowe mogą spowolnić produkcję mleka. Nie stosuj przeziębienia lub alergii bez porady lekarza, jeśli karmisz piersią.

Zawsze pytaj lekarza przed podaniem dziecku leku na przeziębienie lub alergię. Śmierć może nastąpić w wyniku niewłaściwego stosowania leków na kaszel i przeziębienie u bardzo małych dzieci.

Jak powinienem zażywać paracetamol i chlorfeniraminę?

Używaj tego leku dokładnie zgodnie z zaleceniami na etykiecie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przyjmować paracetamolu i chlorfeniraminy dłużej niż jest to zalecane. Lek na przeziębienie lub alergię jest zwykle przyjmowany tylko przez krótki czas, aż objawy ustąpią.

Nie należy przyjmować więcej tego leku niż jest to zalecane. Przedawkowanie paracetamolu może uszkodzić wątrobę lub spowodować śmierć.

Przerwij przyjmowanie leku i skontaktuj się z lekarzem, jeśli po 3 dniach nadal masz gorączkę lub nadal odczuwasz ból po 10 dniach (lub 5 dniach w przypadku leczenia dziecka). Zadzwoń również do lekarza, jeśli objawy się pogorszą lub jeśli wystąpi zaczerwienienie lub obrzęk.

Jeśli potrzebujesz operacji lub badań medycznych, poinformuj lekarza z wyprzedzeniem, jeśli przyjmowałeś ten lek w ciągu ostatnich kilku dni.

Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci i ciepła.

Co się stanie, jeśli pominę dawkę?

Ponieważ ten lek jest stosowany w razie potrzeby, możesz nie być w harmonogramie dawkowania. Jeśli masz harmonogram, użyj pominiętej dawki, gdy tylko sobie przypomnisz. Pomiń pominiętą dawkę, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej zaplanowanej dawki. Nie należy stosować dodatkowych leków w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Co się stanie, jeśli przedawkuję?

Poszukaj pomocy medycznej w nagłych wypadkach lub zadzwoń na linię pomocy zatruć pod numer 1-800-222-1222.

Pierwsze oznaki przedawkowania paracetamolu to utrata apetytu, nudności, wymioty, ból brzucha, pocenie się i splątanie lub osłabienie. Późniejsze objawy mogą obejmować ból w górnej części brzucha, ciemny mocz i zażółcenie skóry lub białek oczu.

Czego powinienem unikać podczas przyjmowania paracetamolu i chlorfeniraminy?

Zapytaj lekarza lub farmaceutę przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku na przeziębienie, alergię, ból lub sen. Paracetamol (czasami w skrócie APAP) jest zawarty w wielu lekach skojarzonych. Przyjmowanie niektórych produktów razem może spowodować, że otrzymasz zbyt dużo paracetamolu, co może prowadzić do śmiertelnego przedawkowania. Sprawdź na etykiecie, czy lek zawiera paracetamol lub APAP.

Unikaj picia alkoholu. Może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby podczas przyjmowania paracetamolu.

Ten lek może zaburzać myślenie lub reakcje. Zachowaj ostrożność, jeśli prowadzisz samochód lub robisz cokolwiek, co wymaga czujności.

Skutki uboczne acetaminofenu i chlorfeniraminy

Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów reakcji alergicznej: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

W rzadkich przypadkach paracetamol może powodować ciężką reakcję skórną, która może być śmiertelna. Może się to zdarzyć, nawet jeśli w przeszłości przyjmowałeś paracetamol i nie miałeś żadnej reakcji. Przestań brać paracetamol i chlorfeniraminę i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz zaczerwienienie skóry lub wysypkę, która się rozprzestrzenia i powoduje powstawanie pęcherzy i złuszczanie. Jeśli masz tego typu reakcję, nigdy nie powinieneś ponownie przyjmować leku zawierającego paracetamol.

Lek może powodować poważne skutki uboczne. Przestań stosować lek i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz:

  • szybkie, bijące lub nierówne bicie serca;

  • splątanie, silne zawroty głowy lub senność;

  • drżenie, niespokojne ruchy mięśni;

  • małe lub brak oddawania moczu;

  • objawy grypy, łatwe powstawanie siniaków, nietypowe krwawienie, bladość skóry, zawroty głowy lub duszności; lub

  • nudności, ból w górnej części brzucha, swędzenie, utrata apetytu, ciemne zabarwienie moczu, stolce w kolorze gliny, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu).

Częste działania niepożądane paracetamolu i chlorfeniraminy mogą obejmować:

  • zaparcie;

  • suchość oczu, niewyraźne widzenie, suchość w ustach lub nosie;

  • łagodne zawroty głowy lub senność, problemy z koncentracją;

  • uczucie niepokoju lub podekscytowania (zwłaszcza u dzieci); lub

  • łagodna wysypka skórna.

To nie jest pełna lista skutków ubocznych i mogą wystąpić inne. Zadzwoń do lekarza, aby uzyskać poradę medyczną na temat skutków ubocznych. Możesz zgłosić skutki uboczne do FDA pod numerem 1-800-FDA-1088.

Informacje o dawkowaniu acetaminofenu i chlorfeniraminy

Zwykła dawka dla dorosłych w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa:

Acetaminofen 325 mg / chlorfeniramina 2 mg tabletki: 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 12 tabletek na 24 godziny

Zwykła dawka dla dorosłych na objawy przeziębienia:

Acetaminofen 325 mg / chlorfeniramina 2 mg tabletki: 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 12 tabletek na 24 godziny

Zwykła dawka dla dorosłych na grypę:

Acetaminofen 325 mg / chlorfeniramina 2 mg tabletki: 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 12 tabletek na 24 godziny

Zwykła dawka dla dorosłych w przypadku kataru:

Acetaminofen 325 mg / chlorfeniramina 2 mg tabletki: 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 12 tabletek na 24 godziny

Zwykła dawka pediatryczna w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa:

Acetaminofen 325 mg / chlorfeniramina 2 mg tabletki:
12 lat i więcej: 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 12 tabletek na 24 godziny

6 do 12 lat: 1 tabletka doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 5 tabletek na 24 godziny

Zwykła dawka pediatryczna w przypadku objawów przeziębienia:

Acetaminofen 325 mg / chlorfeniramina 2 mg tabletki:
12 lat i więcej: 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 12 tabletek na 24 godziny

6 do 12 lat: 1 tabletka doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 5 tabletek na 24 godziny

Zwykła dawka pediatryczna w przypadku grypy:

Acetaminofen 325 mg / chlorfeniramina 2 mg tabletki:
12 lat i więcej: 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 12 tabletek na 24 godziny

6 do 12 lat: 1 tabletka doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 5 tabletek na 24 godziny

Zwykła dawka pediatryczna w przypadku kataru:

Acetaminofen 325 mg / chlorfeniramina 2 mg tabletki:
12 lat i więcej: 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 12 tabletek na 24 godziny

6 do 12 lat: 1 tabletka doustnie co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 5 tabletek na 24 godziny

Jakie inne leki wpłyną na paracetamol i chlorfeniraminę?

Inne leki mogą wchodzić w interakcje z paracetamolem i chlorfeniraminą, w tym leki na receptę i bez recepty, witaminy i produkty ziołowe. Poinformuj każdego ze swoich pracowników służby zdrowia o wszystkich lekach, których obecnie używasz, oraz o wszelkich lekach, których zaczynasz lub przestajesz używać.

Dalsza informacja

Pamiętaj, trzymaj ten i wszystkie inne leki w miejscu niedostępnym dla dzieci, nigdy nie dziel się swoimi lekami z innymi i używaj tego leku tylko zgodnie z przepisanymi wskazaniami.

Zawsze konsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że informacje wyświetlane na tej stronie dotyczą Twojej sytuacji osobistej.

Dawid Kulesza, Pharm.D

Dawid Kulesza, Pharm.D

Dowiedz się więcej

Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie
Inne choroby

Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie

20/08/2025
Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?
Informacje o lekach

Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?

19/08/2025
Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit
Informacje o lekach

Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit

18/08/2025
Najlepsze leki bez recepty na migrenę
Informacje o lekach

Najlepsze leki bez recepty na migrenę

15/08/2025
Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza
Inne choroby

Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza

14/08/2025
Objawy i diagnoza z przerzutami raka prostaty
Rak

Objawy i diagnoza z przerzutami raka prostaty

13/08/2025
Najlepsze leki do leczenia zaburzeń rytmu serca
Informacje o lekach

Najlepsze leki do leczenia zaburzeń rytmu serca

12/08/2025
Czy przednie zapalenie zatok jest zaraźliwe? Jaki jest jego przyczyna?
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Czy przednie zapalenie zatok jest zaraźliwe? Jaki jest jego przyczyna?

10/08/2025
Jakie są objawy cukrzycy? Opis i wyjaśnienie
Inne choroby

Jakie są objawy cukrzycy? Opis i wyjaśnienie

09/08/2025

Discussion about this post

Recommended

Cosentyx (dawka 300 MG): wskazania, skutki uboczne, ostrzeżenia

Cosentyx (dawka 300 MG): wskazania, skutki uboczne, ostrzeżenia

3 lata ago

Czynnik przeciwhemofilowy (rekombinowany) (Helixate FS i Kogenate FS)

3 lata ago

Don't Miss

Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie

Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie

20/08/2025
Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?

Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?

19/08/2025
Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit

Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit

18/08/2025
Najlepsze leki bez recepty na migrenę

Najlepsze leki bez recepty na migrenę

15/08/2025
  • Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie
  • Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?
  • Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit
  • Najlepsze leki bez recepty na migrenę
  • Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza
  • Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie
  • Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?
  • Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit
  • Najlepsze leki bez recepty na migrenę
  • Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza
  • Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie
  • Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?
  • Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit
  • Najlepsze leki bez recepty na migrenę
  • Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza
  • Zapalenie narządu równowagi: objawy i leczenie
  • Jakie leki są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi?
  • Mechanizm działania i skutki uboczne leku Opsumit
  • Najlepsze leki bez recepty na migrenę
  • Objawy nadczynności tarczycy: Opis i diagnoza
Medycyna

Treści zawarte na tej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej, leczenia lub diagnozy.

No Result
View All Result
  • Home
  • Choroby
  • Informacje o lekach
  • Opieka zdrowotna

© 2025 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.