Gwajafenezyna / pseudoefedryna ogólnoustrojowa 600 mg / 120 mg (MP 424)
Gwajafenezyna i pseudoefedryna
Nazwa ogólna: gwajafenezyna i pseudoefedryna [ gwye-FEN-e-sin, SOO-doe-ee-FED-rin ]
Nazwy marek: Ambifed-G, Despec-SR, Entex T, Maxifed, Mucinex D, … pokaż wszystkie 147 marek
Formy dawkowania: kapsułka doustna (150 mg-30 mg; 200 mg-30 mg); płyn doustny (50 mg-7,5 mg/ml); tabletka doustna (375 mg-60 mg; 380 mg-60 mg; 400 mg-20 mg; 400 mg-45 mg; 400 mg-60 mg); tabletka doustna do żucia (50 mg-15 mg); tabletka doustna o przedłużonym uwalnianiu (1200 mg-120 mg; 1200 mg-75 mg; 600 mg-60 mg; 800 mg-120 mg)
Klasa leków: Kombinacje górnych dróg oddechowych
Co to jest gwajafenezyna i pseudoefedryna?
Dostępnych jest wiele marek i form gwajafenezyny i pseudoefedryny i nie wszystkie marki są wymienione w tej ulotce.
Gwajafenezyna jest środkiem wykrztuśnym. Pomaga rozluźnić zatory w klatce piersiowej i gardle, ułatwiając kaszel przez usta.
Pseudoefedryna jest lekiem obkurczającym naczynia krwionośne w kanałach nosowych. Rozszerzone naczynia krwionośne mogą powodować zatkany nos (zatkany nos).
Gwajafenezyna i pseudoefedryna to lek złożony stosowany w leczeniu zatkanego nosa i zatok oraz w celu zmniejszenia przekrwienia klatki piersiowej spowodowanego przeziębieniem lub grypą.
Gwajafenezyna i pseudoefedryna mogą być również stosowane do celów niewymienionych w tym przewodniku po lekach.
Ostrzeżenia
Nie podawaj tego leku dziecku w wieku poniżej 4 lat. Przed podaniem dziecku leku na kaszel lub przeziębienie należy zawsze zapytać lekarza. Śmierć może nastąpić w wyniku niewłaściwego stosowania leków na kaszel i przeziębienie u bardzo małych dzieci.
Przed zażyciem tego leku
Nie należy stosować gwajafenezyny i pseudoefedryny, jeśli jesteś na nie uczulony.
Nie używaj gwajafenezyny i pseudoefedryny, jeśli przyjmowałeś inhibitor MAO w ciągu ostatnich 14 dni. Może wystąpić niebezpieczna interakcja z lekami. Inhibitory MAO obejmują izokarboksazyd, linezolid, fenelzynę, rasagilinę, selegilinę i tranylcyprominę.
Zapytaj lekarza lub farmaceutę, czy przyjmowanie tego leku jest bezpieczne, jeśli masz:
-
wysokie ciśnienie krwi, choroba serca, choroba wieńcowa;
-
cukrzyca;
-
problemy z krążeniem;
-
jaskra;
-
nadczynność tarczycy; lub
-
powiększenie prostaty lub problemy z oddawaniem moczu.
Nie wiadomo, czy ten lek może być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka. Nie należy stosować gwajafenezyny i pseudoefedryny bez porady lekarskiej, jeśli jesteś w ciąży.
Gwajafenezyna i pseudoefedryna mogą przenikać do mleka matki i mogą zaszkodzić dziecku karmiącemu. Środki zmniejszające przekrwienie mogą również spowolnić produkcję mleka. Nie należy stosować tego leku bez porady lekarskiej, jeśli karmisz piersią dziecko.
Sztucznie słodzony lek w płynie może zawierać fenyloalaninę. Sprawdź etykietę leku, jeśli masz fenyloketonurię (PKU).
Jak powinienem przyjmować gwajafenezynę i pseudoefedrynę?
Używaj dokładnie zgodnie z zaleceniami na etykiecie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie stosować w większych lub mniejszych ilościach ani dłużej niż jest to zalecane. Lek na kaszel lub przeziębienie jest zwykle przyjmowany tylko przez krótki czas, aż objawy ustąpią.
Nie podawaj tego leku dziecku w wieku poniżej 4 lat. Przed podaniem dziecku leków na kaszel lub przeziębienie należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Śmierć może nastąpić z powodu niewłaściwego stosowania leków na kaszel lub przeziębienie u bardzo małych dzieci.
Odmierz płynny lek za pomocą dostarczonej strzykawki dozującej lub specjalnej łyżki do odmierzania dawki lub kubka na lek. Jeśli nie masz urządzenia do pomiaru dawki, poproś o nie swojego farmaceutę.
Nie należy kruszyć, żuć, łamać ani otwierać tabletki lub kapsułki o przedłużonym uwalnianiu. Połknij to w całości.
Tabletkę do żucia należy przeżuć przed połknięciem.
Pij dodatkowe płyny, aby rozluźnić zatory i nasmarować gardło podczas przyjmowania tego leku.
Zadzwoń do lekarza, jeśli objawy nie ustąpią po 7 dniach leczenia lub jeśli masz gorączkę z bólem głowy, kaszlem lub wysypką skórną.
Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci i ciepła.
Co się stanie, jeśli pominę dawkę?
Ponieważ gwajafenezyna i pseudoefedryna są przyjmowane w razie potrzeby, możesz nie być w harmonogramie dawkowania. Jeśli regularnie przyjmujesz lek, weź pominiętą dawkę, gdy tylko sobie o tym przypomnisz. Pomiń pominiętą dawkę, jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej zaplanowanej dawki. Nie należy przyjmować dodatkowych leków w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Co się stanie, jeśli przedawkuję?
Poszukaj pomocy medycznej w nagłych wypadkach lub zadzwoń na linię pomocy zatruć pod numer 1-800-222-1222.
Czego powinienem unikać podczas przyjmowania gwajafenezyny i pseudoefedryny?
Ten lek może zaburzać myślenie lub reakcje. Zachowaj ostrożność, jeśli prowadzisz samochód lub robisz cokolwiek, co wymaga czujności.
Picie alkoholu z gwajafenezyną i pseudoefedryną może powodować działania niepożądane.
Zapytaj lekarza lub farmaceutę przed zastosowaniem jakiegokolwiek innego leku na kaszel, przeziębienie lub alergię. Gwajafenezyna i pseudoefedryna są zawarte w wielu lekach skojarzonych. Przyjmowanie niektórych produktów razem może spowodować, że zażyjesz za dużo danego leku.
Skutki uboczne gwajafenezyny i pseudoefedryny
Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli masz objawy reakcji alergicznej: pokrzywka; trudności w oddychaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.
Gwajafenezyna i pseudoefedryna mogą powodować poważne skutki uboczne. Przestań używać gwajafenezyny i pseudoefedryny i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz:
-
szybkie, bijące lub nierówne bicie serca; lub
-
silny niepokój lub nerwowość.
Częste działania niepożądane gwajafenezyny i pseudoefedryny mogą obejmować:
-
suchość w ustach, nosie lub gardle;
-
rozstrój żołądka, utrata apetytu, wymioty;
-
uczucie podekscytowania lub niepokoju (zwłaszcza u dzieci);
-
problemy ze snem (bezsenność); lub
-
ból głowy, zawroty głowy.
To nie jest pełna lista skutków ubocznych i mogą wystąpić inne. Zadzwoń do lekarza, aby uzyskać poradę medyczną na temat skutków ubocznych. Możesz zgłosić skutki uboczne do FDA pod numerem 1-800-FDA-1088.
Informacje o dawkowaniu gwajafenezyny i pseudoefedryny
Zwykła dawka dla dorosłych na kaszel i przekrwienie błony śluzowej nosa:
Tabletki o natychmiastowym uwalnianiu: 1 tabletka doustnie co 4 godziny
Maksymalna dawka: 4 tabletki na 24 godziny
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (600 mg/ 60 mg): 2 tabletki doustnie co 12 godzin
Maksymalna dawka: 4 tabletki na 24 godziny
Maksymalna moc (1200 mg/ 120 mg) tabletki o przedłużonym uwalnianiu: 1 tabletka doustnie co 12 godzin
Maksymalna dawka: 2 tabletki na 24 godziny
Zwykła dawka pediatryczna na kaszel i przekrwienie błony śluzowej nosa:
Tabletki o natychmiastowym uwalnianiu:
12 lat i więcej: 1 tabletka doustnie co 4 godziny
Maksymalna dawka: 4 tabletki na 24 godziny
6 do 12 lat: pół tabletki doustnie co 4 godziny
Maksymalna dawka: 2 tabletki na 24 godziny
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (600 mg/ 60 mg):
12 lat i więcej: 2 tabletki doustnie co 12 godzin
Maksymalna dawka: 4 tabletki na 24 godziny
Maksymalna moc (1200 mg/ 120 mg) tabletki o przedłużonym uwalnianiu:
12 lat i więcej: 1 tabletka doustnie co 12 godzin
Maksymalna dawka: 2 tabletki na 24 godziny
25 mg/ 7, 5 mg/ ml płyn:
2 do 6 lat (11 do 21 kg): 2 ml co 4 do 6 godzin
Maksymalna dawka: 4 dawki na 24 godziny
Jakie inne leki będą miały wpływ na gwajafenezynę i pseudoefedrynę?
Zapytaj lekarza lub farmaceutę przed użyciem gwajafenezyny i pseudoefedryny, jeśli używasz również innych leków, w tym leków na receptę i bez recepty, witamin i produktów ziołowych. Niektóre leki stosowane razem mogą powodować niepożądane lub niebezpieczne skutki. Nie wszystkie możliwe interakcje są wymienione w tym przewodniku po lekach.
Przyjmowanie tego leku z innymi lekami, które powodują senność lub spowalniają oddychanie, może pogorszyć te objawy. Zapytaj swojego lekarza przed zażyciem gwajafenezyny i pseudoefedryny z tabletką nasenną, narkotycznym lekiem przeciwbólowym, środkiem rozluźniającym mięśnie lub lekiem na lęk, depresję lub drgawki.
Dalsza informacja
Pamiętaj, trzymaj ten i wszystkie inne leki w miejscu niedostępnym dla dzieci, nigdy nie dziel się swoimi lekami z innymi i używaj tego leku tylko zgodnie z przepisanymi wskazaniami.
Zawsze konsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że informacje wyświetlane na tej stronie dotyczą Twojej sytuacji osobistej.
Discussion about this post