Skuteczność i rozważania
DayQuil Cold & Flu to wielozadaniowy lek stosowany w leczeniu typowych objawów przeziębienia lub grypy. Jest dostępny w różnych formach i przeznaczony do tymczasowego łagodzenia zatkanego nosa, kaszlu, bólu głowy, bólu gardła, gorączki oraz niewielkich dolegliwości bólowych.
:max_bytes(150000):strip_icc()/GettyImages-548301275-567f21ec5f9b586a9ec1fee1.jpg)
Sformułowanie
DayQuil jest dostępny w postaci żelu lub syropu. Oba są koloru pomarańczowego (w przeciwieństwie do ich nocnego odpowiednika, NyQuil, który jest zielony). Syrop ma słodzony pomarańczowy smak z antyseptycznym posmakiem. DayQuil zawiera następujące składniki aktywne w 15-mililitrowej (ml) dawce:
-
Paracetamol: 325 miligramów na ból i gorączkę
- Dekstrometorfan: 10 miligramów do tłumienia kaszlu
-
Fenylefryna: 5 miligramów na przekrwienie błony śluzowej nosa
Zalecane dawkowanie DayQuil
Dawkowanie DayQuil różni się w zależności od preparatu. W przypadku standardowego preparatu syropu zalecana dawka jest następująca:
- Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: dwie łyżki (30 ml) co cztery godziny, nie więcej niż sześć dawek na 24 godziny
- Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: jedna łyżka stołowa (15 ml) co cztery godziny, nie więcej niż pięć dawek na 24 godziny
DayQuil nie powinien być stosowany u dzieci poniżej szóstego roku życia, chyba że pod kierunkiem pediatry.
Skutki uboczne i rozważania
Chociaż DayQuil jest uważany za bezpieczny, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami, może u niektórych wywoływać nerwowość, zawroty głowy lub senność i należy go unikać w następujących okolicznościach:
- DayQuil może powodować uszkodzenie wątroby u osób, które piją więcej niż trzy napoje alkoholowe dziennie. Nie należy przyjmować DayQuil z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Przyjmowanie nadmiernej ilości paracetamolu może spowodować uszkodzenie wątroby nawet u osób niepijących.
- Nie należy przyjmować DayQuil, jeśli pacjent przyjmuje inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) lub przyjmował jeden w ciągu ostatnich dwóch tygodni. MAO to klasa leków stosowanych w leczeniu depresji, lęków i innych zaburzeń nastroju.
- Należy przerwać przyjmowanie DayQuil i skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy przeziębienia lub grypy nasilają się, utrzymują się dłużej niż siedem dni lub towarzyszy im gorączka trwająca dłużej niż trzy dni. W przypadku dzieci te same zasady obowiązują, jeśli objawy przeziębienia lub grypy trwają dłużej niż pięć dni.
Skuteczność leków DayQuil
Podczas gdy paracetamol składnik DayQuil jest skuteczny w leczeniu objawów przeziębienia, takich jak ból głowy i gorączka, badanie przeprowadzone w 2010 r. przez Wake Forest University Baptist Medical Center sugeruje, że ibuprofen jest znacznie lepszą opcją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Paracetamol jest lepiej znany pod nazwą handlową Tylenol. Tymczasem ibuprofen jest sprzedawany między innymi pod markami Advil i Motrin.
Jeśli chodzi o łagodzenie kaszlu, ława przysięgłych pozostaje w dużej mierze podzielona. W badaniu przeprowadzonym w 2012 r. dokonano przeglądu danych z 26 randomizowanych badań kontrolowanych i stwierdzono, że preparaty na kaszel OTC, w tym DayQuil, nie zapewniały lepszej ani gorszej ulgi w porównaniu z brakiem leczenia.
Discussion about this post