Medycyna
  • Home
  • Choroby
    • All
    • Choroby skóry
    • Choroby układu pokarmowego
    • Choroby zakaźne i pasożytnicze
    • Inne choroby
    • Rak
    Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie

    Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie

    Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie

    Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie

    Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha

    Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha

    Duszności z uczuciem ucisku w klatce piersiowej: przyczyny i leczenie

    Duszności z uczuciem ucisku w klatce piersiowej: przyczyny i leczenie

  • Informacje o lekach
    Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy

    Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy

    9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania

    9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania

    9 skutków ubocznych stosowania lowastatyny (Mevacor) i sposoby radzenia sobie z nimi

    9 skutków ubocznych stosowania lowastatyny (Mevacor) i sposoby radzenia sobie z nimi

    9 skutków ubocznych fluwastatyny (Lescol) i sposoby ich łagodzenia

    9 skutków ubocznych fluwastatyny (Lescol) i sposoby ich łagodzenia

  • Opieka zdrowotna
    Duszności przy nadciśnieniu tętniczym: co warto wiedzieć

    Duszności przy nadciśnieniu tętniczym: co warto wiedzieć

    Duszności w okresie menopauzy: przyczyny i leczenie

    Duszności w okresie menopauzy: przyczyny i leczenie

    Jak upały wpływają na pracę nerek?

    Jak upały wpływają na pracę nerek?

    Regularne spacery poprawiają wrażliwość na insulinę

    Regularne spacery poprawiają wrażliwość na insulinę

No Result
View All Result
  • Home
  • Choroby
    • All
    • Choroby skóry
    • Choroby układu pokarmowego
    • Choroby zakaźne i pasożytnicze
    • Inne choroby
    • Rak
    Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie

    Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie

    Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie

    Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie

    Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha

    Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha

    Duszności z uczuciem ucisku w klatce piersiowej: przyczyny i leczenie

    Duszności z uczuciem ucisku w klatce piersiowej: przyczyny i leczenie

  • Informacje o lekach
    Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy

    Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy

    9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania

    9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania

    9 skutków ubocznych stosowania lowastatyny (Mevacor) i sposoby radzenia sobie z nimi

    9 skutków ubocznych stosowania lowastatyny (Mevacor) i sposoby radzenia sobie z nimi

    9 skutków ubocznych fluwastatyny (Lescol) i sposoby ich łagodzenia

    9 skutków ubocznych fluwastatyny (Lescol) i sposoby ich łagodzenia

  • Opieka zdrowotna
    Duszności przy nadciśnieniu tętniczym: co warto wiedzieć

    Duszności przy nadciśnieniu tętniczym: co warto wiedzieć

    Duszności w okresie menopauzy: przyczyny i leczenie

    Duszności w okresie menopauzy: przyczyny i leczenie

    Jak upały wpływają na pracę nerek?

    Jak upały wpływają na pracę nerek?

    Regularne spacery poprawiają wrażliwość na insulinę

    Regularne spacery poprawiają wrażliwość na insulinę

No Result
View All Result
Medycyna
No Result
View All Result
Home Informacje o lekach

Informacje o paracetamolu, kofeinie i piraminie

by Dawid Kulesza, Pharm.D
18/06/2022

Informacje o paracetamolu, kofeinie i piraminie

Paracetamol/kofeina/piramina ogólnoustrojowo 500 mg/60 mg/15 mg (TCL 347)

Paracetamol, Kofeina i Piramina

Nazwa ogólna: acetaminofen, kofeina i pirylamina [ a-seet-a-MIN-oh-fen, KAF-een, & peer-IL-a-meen ]

Nazwy marek: GoodSense Menstrual Relief, Midol Complete
Klasa leków: Kombinacje przeciwbólowe

Zastosowania acetaminofenu, kofeiny i piraminy:

  • Służy do łagodzenia bolesnych cykli menstruacyjnych.
  • Może zostać Ci przyznany z innych powodów. Porozmawiaj z lekarzem.

O czym muszę powiedzieć lekarzowi ZANIM przyjmę paracetamol, kofeinę i pirylaminę?

  • Jeśli jesteś uczulony na paracetamol, kofeinę i pirylaminę; dowolna część acetaminofenu, kofeiny i pirylaminy; lub jakiekolwiek inne narkotyki, żywność lub substancje. Powiedz swojemu lekarzowi o alergii i jakie objawy miałeś.

Ten lek może wchodzić w interakcje z innymi lekami lub problemami zdrowotnymi.

Poinformuj swojego lekarza i farmaceutę o wszystkich zażywanych lekach (na receptę lub bez recepty, produkty naturalne, witaminy) i problemach zdrowotnych. Musisz sprawdzić, czy przyjmowanie paracetamolu, kofeiny i piraminy jest bezpieczne ze wszystkimi lekami i problemami zdrowotnymi. Nie rozpoczynaj, nie zatrzymuj ani nie zmieniaj dawki żadnego leku bez konsultacji z lekarzem.

Jakie rzeczy muszę wiedzieć lub robić, kiedy biorę paracetamol, kofeinę i pirylaminę?

  • Poinformuj wszystkich swoich pracowników służby zdrowia, że ​​bierzesz paracetamol, kofeinę i piraminę. Obejmuje to lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i dentystów.
  • Unikaj prowadzenia pojazdów i wykonywania innych zadań lub czynności, które wymagają zachowania czujności, dopóki nie zobaczysz, jak paracetamol, kofeina i piramina wpływają na ciebie.
  • Nie należy przyjmować więcej niż zalecił lekarz. Przyjmowanie większej dawki niż zalecana może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia bardzo złych skutków ubocznych.
  • Nie należy przyjmować paracetamolu, kofeiny i pirylaminy dłużej, niż zalecił lekarz.
  • Unikaj przyjmowania innych produktów zawierających paracetamol. Sprawdź dokładnie etykiety. Zbyt dużo paracetamolu może powodować problemy z wątrobą.
  • Ten lek zawiera paracetamol. Problemy z wątrobą zdarzały się podczas stosowania paracetamolu. Czasami prowadziło to do przeszczepu wątroby lub śmierci. Przez większość czasu problemy z wątrobą występowały u osób przyjmujących ponad 4000 mg (miligramów) paracetamolu dziennie. Ludzie często brali również więcej niż 1 lek zawierający paracetamol.
  • Postępuj dokładnie według wskazówek. Nie przyjmuj więcej paracetamolu w ciągu dnia niż zalecono. Jeśli nie wiesz, ile paracetamolu możesz przyjąć w ciągu dnia, zapytaj lekarza lub farmaceutę. Niektóre osoby mogą przyjmować do 4000 mg (miligramów) dziennie, jeśli zaleci to lekarz. Niektórzy ludzie (np. osoby z problemami z wątrobą i dzieci) powinni przyjmować mniej paracetamolu. Zadzwoń do lekarza natychmiast, jeśli zażyłeś zbyt dużo paracetamolu w ciągu dnia, nawet jeśli czujesz się dobrze.
  • Unikaj picia alkoholu podczas przyjmowania paracetamolu, kofeiny i piraminy.
  • Porozmawiaj z lekarzem, zanim zastosujesz inne leki i naturalne produkty, które spowalniają twoje działania.
  • Ogranicz spożycie kofeiny (na przykład herbaty, kawy, coli) i czekolady. Stosowanie z paracetamolem, kofeiną i pirylaminą może powodować nerwowość, drżenie i szybkie bicie serca.
  • Ten lek może wpływać na niektóre testy laboratoryjne. Upewnij się, że twój lekarz i pracownicy laboratorium wiedzą, że używasz paracetamolu, kofeiny i piraminy.
  • Stosować ostrożnie u dzieci. Porozmawiaj z lekarzem.
  • Nie podawaj paracetamolu, kofeiny i pirylaminy dziecku w wieku poniżej 12 lat bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
  • Należy poinformować lekarza, jeśli jesteś w ciąży, planujesz zajść w ciążę lub karmisz piersią. Będziesz musiał porozmawiać o korzyściach i zagrożeniach dla Ciebie i dziecka.

Jak najlepiej przyjmować ten lek (acetaminofen, kofeinę i piraminę)?

Używaj acetaminofenu, kofeiny i piraminy zgodnie z zaleceniami lekarza. Przeczytaj wszystkie podane informacje. Ściśle przestrzegaj wszystkich instrukcji.

  • Przyjmuj z jedzeniem lub bez. Przyjmuj z jedzeniem, jeśli powoduje rozstrój żołądka.

Co mam zrobić, jeśli przegapię dawkę?

  • Jeśli regularnie przyjmujesz paracetamol, kofeinę i piraminę, weź pominiętą dawkę, gdy tylko o tym pomyślisz.
  • Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, pomiń pominiętą dawkę i wróć do normalnego czasu.
  • Nie należy przyjmować 2 dawek jednocześnie ani dodatkowych dawek.
  • Wielokrotnie w razie potrzeby przyjmuje się paracetamol, kofeinę i piraminę. Nie należy przyjmować częściej niż zalecił lekarz.

Jakie są skutki uboczne, o których muszę natychmiast skontaktować się z lekarzem?

OSTRZEŻENIE/UWAGA: Chociaż może to być rzadkie, niektórzy ludzie mogą mieć bardzo złe, a czasem śmiertelne skutki uboczne podczas przyjmowania leku. Należy natychmiast poinformować lekarza lub uzyskać pomoc medyczną, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów, które mogą być związane z bardzo złym działaniem niepożądanym:

  • Oznaki reakcji alergicznej, takie jak wysypka; pokrzywka; swędzący; zaczerwieniona, opuchnięta, pokryta pęcherzami lub łuszcząca się skóra z gorączką lub bez; świszczący oddech; ucisk w klatce piersiowej lub gardle; problemy z oddychaniem, połykaniem lub mówieniem; niezwykła chrypka; lub obrzęk ust, twarzy, warg, języka lub gardła.
  • Objawy problemów z wątrobą, takie jak ciemny mocz, uczucie zmęczenia, brak głodu, rozstrój żołądka lub ból brzucha, jasne stolce, wymioty lub zażółcenie skóry lub oczu.
  • Brak możliwości oddania moczu lub zmiana ilości oddanego moczu.
  • Może wystąpić bardzo zła reakcja skórna (zespół Stevensa-Johnsona/toksyczna nekroliza naskórka). Może powodować bardzo złe problemy zdrowotne, które mogą nie zniknąć, a czasami śmierć. Natychmiast uzyskaj pomoc medyczną, jeśli masz objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze lub łuszczenie się skóry (z gorączką lub bez); czerwone lub podrażnione oczy; lub owrzodzenia w jamie ustnej, gardle, nosie lub oczach.

Jakie są inne skutki uboczne acetaminofenu, kofeiny i piraminy?

Wszystkie leki mogą powodować działania niepożądane. Jednak wiele osób nie ma skutków ubocznych lub ma tylko niewielkie skutki uboczne. Zadzwoń do lekarza lub uzyskaj pomoc medyczną, jeśli którykolwiek z tych działań niepożądanych lub jakichkolwiek innych działań niepożądanych przeszkadza Ci lub nie ustępuje:

  • Czuje się senny.
  • Uczucie nerwowości i pobudliwości.

To nie wszystkie skutki uboczne, które mogą wystąpić. Jeśli masz pytania dotyczące skutków ubocznych, skontaktuj się z lekarzem. Zadzwoń do lekarza, aby uzyskać poradę medyczną na temat skutków ubocznych.

Możesz zgłosić skutki uboczne do FDA pod numerem 1-800-332-1088. Możesz również zgłosić skutki uboczne na https://www.fda.gov/medwatch.

W przypadku podejrzenia PRZEDAWKOWANIA:

Jeśli uważasz, że doszło do przedawkowania, zadzwoń do centrum kontroli zatruć lub natychmiast uzyskaj pomoc medyczną. Bądź gotów opowiedzieć lub pokazać, co zostało zrobione, ile i kiedy to się stało.

Jak przechowywać i/lub wyrzucać paracetamol, kofeinę i piraminę?

  • Przechowywać w temperaturze pokojowej w suchym miejscu. Nie przechowywać w łazience.
  • Przechowuj wszystkie leki w bezpiecznym miejscu. Przechowuj wszystkie narkotyki w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
  • Wyrzuć nieużywane lub przeterminowane leki. Nie spłukuj w toalecie ani nie wylewaj do kanalizacji, chyba że zostaniesz poproszony, aby to zrobić. Skontaktuj się z farmaceutą, jeśli masz pytania dotyczące najlepszego sposobu na wyrzucenie narkotyków. W Twojej okolicy mogą istnieć programy odwykowe.

Wykorzystanie informacji konsumenckich

  • Jeśli objawy lub problemy zdrowotne nie ustępują lub nasilają się, skontaktuj się z lekarzem.
  • Nie dziel się swoimi narkotykami z innymi i nie bierz niczyich narkotyków.
  • Niektóre leki mogą mieć inną ulotkę informacyjną dla pacjenta. Skontaktuj się z farmaceutą. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące paracetamolu, kofeiny i pirylaminy, porozmawiaj ze swoim lekarzem, pielęgniarką, farmaceutą lub innym pracownikiem służby zdrowia.
  • Jeśli uważasz, że doszło do przedawkowania, zadzwoń do centrum kontroli zatruć lub natychmiast uzyskaj pomoc medyczną. Bądź gotów opowiedzieć lub pokazać, co zostało zrobione, ile i kiedy to się stało.

Dalsza informacja

Zawsze konsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że informacje wyświetlane na tej stronie dotyczą Twojej sytuacji osobistej.

Dawid Kulesza, Pharm.D

Dawid Kulesza, Pharm.D

Dowiedz się więcej

Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie

08/05/2026
Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie
Choroby układu pokarmowego

Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie

07/05/2026
Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha
Inne choroby

Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha

06/05/2026
Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy
Informacje o lekach

Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy

03/05/2026
9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania
Informacje o lekach

9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania

03/05/2026
9 skutków ubocznych stosowania lowastatyny (Mevacor) i sposoby radzenia sobie z nimi
Informacje o lekach

9 skutków ubocznych stosowania lowastatyny (Mevacor) i sposoby radzenia sobie z nimi

03/05/2026
9 skutków ubocznych fluwastatyny (Lescol) i sposoby ich łagodzenia
Informacje o lekach

9 skutków ubocznych fluwastatyny (Lescol) i sposoby ich łagodzenia

02/05/2026
6 skutków ubocznych stosowania etambutolu (Myambutol) i sposoby ich łagodzenia
Informacje o lekach

6 skutków ubocznych stosowania etambutolu (Myambutol) i sposoby ich łagodzenia

01/05/2026
10 skutków ubocznych izoniazydu i sposoby ich łagodzenia
Informacje o lekach

10 skutków ubocznych izoniazydu i sposoby ich łagodzenia

01/05/2026

Discussion about this post

Recommended

Informacje Carnitor (roztwór doustny lewokarnityny)

Informacje Carnitor (roztwór doustny lewokarnityny)

4 lata ago
Jak diagnozuje się dysforię płciową

Jak diagnozuje się dysforię płciową

4 lata ago

Don't Miss

Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie

Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie

08/05/2026
Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie

Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie

07/05/2026
Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha

Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha

06/05/2026
Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy

Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy

03/05/2026
  • Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie
  • Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie
  • Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha
  • Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy
  • 9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania
  • Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie
  • Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie
  • Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha
  • Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy
  • 9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania
  • Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie
  • Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie
  • Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha
  • Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy
  • 9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania
  • Zakażenie rzęsistkami: objawy, powikłania, diagnostyka i leczenie
  • Silne skurcze żołądka w górnej części brzucha: przyczyny i leczenie
  • Schorzenia powodujące obrzęk i ból stawu palucha
  • Leki z grupy GLP-1 mogą zmniejszać liczbę zaostrzeń astmy
  • 9 skutków ubocznych stosowania pirazynamidu (Pyrafat) i sposoby zapobiegania
Medycyna

Treści zawarte na tej stronie mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny. Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej, leczenia lub diagnozy.

No Result
View All Result
  • Home
  • Choroby
  • Informacje o lekach
  • Opieka zdrowotna

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.