Niektórzy rodzice wydają setki dolarów na wzmacnianie umiejętności matematycznych swoich dzieci. Ale matematyka jest częścią codziennego życia, zwłaszcza podczas zakupów. Skoro i tak musisz iść do sklepu spożywczego, dlaczego nie zrobić z niego matematycznego placu zabaw? Istnieje wiele różnych umiejętności, które można ćwiczyć zarówno przed zakupami, jak i w ich trakcie. Zacznij od oszacowania budżetu, poproś dzieci o pomoc w sporządzeniu listy i możesz zacząć od tego.
Umiejętności matematyczne w pracy: zakupy spożywcze
Oto kilka sposobów na wzmocnienie podstawowych pojęć matematycznych, w tym operacji, szacowania i pracy z walutą. Nie próbuj wszystkich tych czynności podczas jednej wyprawy na zakupy — nigdy nie wrócisz do domu! Ale jeden lub dwa dodadzą dawkę zabawy i nauczą się wymieniać.
Oszacowanie
- Przed zakupami poproś dziecko, aby zapisało szacunkowy koszt każdej pozycji z listy zakupów.
- Użyj skali produktów: Wyjaśnij jej, że każdy funt dzieli się na 16 uncji. Powiedz jej, ile kilogramów owoców chcesz kupić i oszacuj, ile kawałków owoców będziesz potrzebować, aby uzyskać pożądaną wagę.
- Niech trzyma różne rodzaje warzyw, które ważą mniej więcej tyle samo (dobrze sprawdzają się ziemniaki i cebula). Niech włoży po jednym do każdej ręki i oszacuje, która z nich jest cięższa, a następnie użyj skali, aby sprawdzić jego ocenę.
- Zanim wymeldujesz się, pozwól dziecku obejrzeć pełny wózek. Poproś ją, aby oszacowała, ile worków zajmie spakowanie wszystkich przedmiotów. Potrafi również oszacować całkowity koszt koszyka.
Dodawanie odejmowanie
- Skorzystaj z listy zakupów, na której Twoje dziecko oszacowało koszt przedmiotów. Poproś go, aby zsumował swoją szacunkową sumę i odjął ją od budżetu. Czy jego wycena jest poniżej budżetu? Użyj odejmowania, aby zobaczyć, ile pieniędzy Ci zostanie. Jeśli budżet jest przekroczony, poproś go, aby pomógł ci ustalić, o ile i gdzie możesz obniżyć ten koszt.
- Poproś ją, aby ustaliła, jaką resztę otrzymasz od kasjera.
Porównanie
- Porównaj koszty różnych marek przedmiotów, patrząc na rozmiar paczki i zdecyduj, która oferta jest lepsza za te pieniądze. Starsze dzieci (czwarta i piąta klasa) powinny być w stanie wykonać rzeczywiste obliczenia, aby wybrać najlepszą ofertę. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, podziel koszt przez ilość, aby określić cenę jednostkową. Na przykład możesz kupić 2 funty winogron za 2,00 USD lub 3 funty winogron za 3,50 USD. 2,00 USD/2 = 1,00 USD za funt vs. 3,50 USD/3 = 1,16 USD za funt. Zatem koszt 2 funtów to lepsza cena.
- Porównaj rzeczywisty koszt zakupów spożywczych z wcześniejszymi szacunkami dziecka.
- Porównaj jakość produktów z kosztem jednostkowym i omów, czy jakość ma wpływ na uzyskanie najlepszej oferty.
Mnożenie
Przeprowadź swoje dziecko przez sekcję produktów i wskaż ceny owoców i warzyw (w przeliczeniu na funt lub pojedynczo). Niech obliczy, ile kosztowałby zakup trzech jabłek lub czterech funtów winogron. Tę lekcję można przedłużyć w domu, korzystając z ulotki sprzedaży, aby obliczyć cenę promocyjną w porównaniu z ceną regularną.
Pieniądze
- Usiądź z dzieckiem i ulotką sprzedażową. Daj mu zestaw monet i banknotów do pracy. Następnie wybierz kilka przedmiotów z ulotki i poproś go, aby pokazał ci pieniądze potrzebne do zakupu przedmiotów.
- Zapewnij starszym dzieciom kupony, ulotkę promocyjną i kalkulator. Poproś ich, aby wyliczyli, ile kosztowałyby określone przedmioty, jeśli wykorzystasz kupony.
Pytania dotyczące rozszerzenia: Czy warto kupować droższą markę z kuponem, czy też generyczny jest nadal tańszy? Czy to się zmieni, jeśli sklep ma politykę podwójnych kuponów?
Discussion about this post